Státní veterinární správa žádá o spolupráci při surveillanci ptačí chřipky u volně žijících ptáků
Dovolujeme si Vás informovat o trvající zhoršené nákazové situaci v Evropě v souvislosti se zvýšeným výskytem ohnisek vysocepatogenní ptačí chřipky (HPAI) v chovech drůbeže. Obracíme se na Vás s žádostí o hlášení nálezu nemocných, umírajících, zraněných nebo uhynulých volně žijících ptáků místně příslušně krajské veterinární správě. Zejména je nutné zaměřit se na cílové druhy volně žijících ptáků v příloze č. 2, kteří jsou považováni jako rizikové druhy na základě vědeckých poznatků European Food Safety Authority (EFSA) a jsou epizootologicky cenné pro vyšetřování v rámci surveillance.
Existuje významné riziko zanesení viru do chovů drůbeže v České republice prostřednictvím migrujících volně žijících ptáků, kteří jsou považováni za hlavní rezervoár viru HPAI. V chovech drůbeže nákaza způsobuje rozsáhlé úhyny a existuje riziko ohrožení člověka, jelikož onemocnění patří mezi nemoci přenosné ze zvířat na člověka. Viry aviární influenzy navíc rozšířily svůj hostitelský rozsah a infikovaly dříve nezasažené druhy. Od konce března 2024 je virus HPAI zjišťován u dojnic v USA. Aktuální informace o ohniscích ptačí chřipky v České republice i v zahraničí naleznete na webových stránkách Státní veterinární správy Ptačí chřipka – aviární influenza – Státní veterinární správa.
V posledních letech došlo k poklesu množství volně žijících ptáků zasílaných na vyšetření v rámci surveillance. Proto Vás žádáme o spolupráci v oblasti hlášení nálezu úhynů nemocných, umírajících, zraněných nebo uhynulých ptáků na místně příslušnou krajskou veterinární správu, která zajistí odběr vzorků a jejich transport do laboratoře.
Z bezpečnostních důvodů se nedotýkejte a ani nijak nemanipulujte s nemocnými nebo mrtvými ptáky. Pokud je to možné, zamezte vstupu dalších osob na místo nálezu. Řiďte se přesně podle instrukcí úředního veterinárního lékaře.
V případě nálezu ptáka podezřelého z otravy (např. dravci) je vhodné kromě Policie ČR oznámit tuto skutečnost taktéž na krajskou veterinární správu, aby kromě toxikologického vyšetření mohlo být provedeno taktéž vyšetření na ptačí chřipku.
Další informace v dokumentech níže:
Zadost_o_spolupraci_pri_surveillanci_ptaci_chripky_u_volne_zijicich_ptaku_.pdf
Leták - Pozor na ptačí chřipku.pdf
Seznam cílových druhů volně žijících ptáků pro pasivní surveillanci ptačí chřipky.xlsx
pondělí 8:00-12:00 12:30-17:00
středa 8:00-12:00 12:30-17:00