Úvod > Obec > Aktuality > Zvonění 17. listopadu

Zvonění 17. listopadu

17.11.2019

Zvonění Paměti národa 17. listopadu

Dne 17. listopadu v 17.11 hodin se rozezní v celé republice zvony. Připomenou oběti komunismu a tisíce lidí, kteří se totalitnímu režimu postavili. Starosta šumavské obce Modrava Antonín Schubert zajede zvonit na myslivnu na Březníku, známou z románu Karla Klostermanna. Připojte se k zvonění i vy! Oslavme společně svátek svobody a demokracie.

„17. listopadu si připomeneme nejen události roku 1989 a 1939, ale také to, že svoboda není samozřejmá. Jít na demonstraci a zapojit se do organizování akcí vyžadovalo v roce 1989 osobní nasazení, ale i odvahu. Mnozí měli obavu, že zase přijedou tanky. Do Prahy se sjížděli milicionáři z celé republiky. Zvonění má připomenout odvahu a úsilí všech, kteří osobní pohodlí a bezpečí vyměnili za možnost podílet se na něčem novém a důležitém,“ vysvětluje Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa.

Zvonění zvonů organizuje Paměť národa, která oslovila Ekumenickou radu církví, Českou biskupskou konferenci a krajské úřady. Zapojit se mohou i obecní nebo soukromé objekty se zvonicí – stačí se připojit 17. listopadu v 17.11 hodin k společnému vyzvánění. V Plzni, v katedrále sv. Bartoloměje, se rozezní všechny zvony – Bartoloměj, Hroznata, Maria, Jan Nepomucký a Prokop. To se děje opravdu výjimečně. Blahoslavený Hroznata je nejen patronem diecéze, ale i politických vězňů.

Města s obecním rozhlasem mohou využít nahrávku se vzkazem Paměti národa. Pustí ji do éteru v 17.08, tři minuty před samotným vyzváněním. Z nahrávky osloví občany Mikuláš Kroupa, ředitel sbírky Paměť národa. Kromě jeho slov zazní také Modlitba pro Martu. Nahrávku ve formátu mp3 lze ale také použít jinak – v městské kabelové televizi, na webu města apod.

Pokud jste se rozhodli připojit a pustit vzkaz Paměti národa, zvonit ve své obci či městě dejte nám prosím vědět na e-mail zvony@postbellum.cz. Když připojíte pár slov k vašemu příběhu (proč zvoníte, na co zvoníte, apod.), budeme rádi.

Kdokoli se může k oslavám připojit také tím, že na sociálních sítích zveřejní svůj příběh, fotografii nebo vzpomínku pod heslem #Nezapomeňme.

Nahrávka je stažení na https://www.nezapomenme.cz/rozhlas.mp3.

Plakát a další informace https://www.nezapomenme.cz/pripojte-se/.

17 listopad.jpg

Informační SMS

20. 9. Oleg

Zítra: Matouš