Vymezení Pardubického kraje

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Škola a školka > Škola a školka - původní

Škola a školka

Základní škola
www: www.zs-ms-lukavice.cz/
e-mail: zs@zs-ms-lukavice.cz

Mateřská škola
www: www.zs-ms-lukavice.cz/
e-mail: ms@zs-ms-lukavice.cz

ZÁKLADNÍ ŠKOLA

Fotogalerie školy zde

Budova současné lukavické školy byla postavena podle plánů stavitele Petříka z Kyšperka a 1. října 1911 se v ní začalo vyučovat. Postupně byla zmodernizována zavedením vody, elektřiny, vybudováním sociálního zařízení, výměnou oken i dalšími úpravami. Poslední generální oprava proběhla v letech 1973 až 1981, kdy byla provedena i přístavba tělocvičny.

Budova Základní školyInformace o dění ve škole se dovídáme ze školních kronik. V období posledních dvaceti let probíhalo vyučování podle nové vzdělávací ("množinové") soustavy ve čtyřech třídách. V letech 1985 - 1994 byla škola pouze trojtřídní. To znamená, že dva ročníky měly výuku v jedné třídě. Protože později došlo k prodloužení školní docházky z osmi na devět let, byla zřízena nová třída pro 5. ročník a místnost pro školní družinu. Školu navštěvuje průměrně 80 žáků. Od roku 1973 do roku 1999 byla ředitelkou paní Hana Wojtylová, poté do roku 2018 Mgr. Ivana Hubálková. Nyní vede školu Mgr. Jitka Němcová.

V roce 2003 byla základní škola sloučena do právního subjektu s místní mateřskou školou.

Škola pokračuje ve vzdělávání a výchově žáků podle vzdělávacího programu Základní škola. Děti se zapojují do práce v několika různých kroužcích. Je zajištěna pravidelná výuka náboženství. Některé děti jsou zapojeny i do dalších mimoškolních aktivit. Výrazného úspěchu jsme dosáhli v recitační soutěži nebo opakovaně v soutěži přírodovědné. Navštěvujeme i kulturní akce v sousedních městech. V rámci obce vystupujeme například na vítáních občánků nebo setkáních s důchodci.

Nynější podoba budovy staré školyS výraznou pomocí obecního úřadu i sponzorů jsme vybudovali počítačovou učebnu, máme připojení na internet. Stále zlepšujeme vybavenost i okolí školy, děti využívají i novou školní zahradu. Při škole pracuje výbor Spolek rodičů a přátel školy, který s ostatními rodiči každoročně pořádá tradiční "Lukavský ples" i "Den dětí" a všestranně škole pomáhá. Práci všech pedagogických pracovníků hodnotila Česká školní inspekce jako velmi dobrou.

Věříme, že našim dětem budeme i nadále poskytovat kvalitní vzdělávání. Za podpory obecního úřadu, rodičů, sponzorů i širší veřejnosti se bude lukavické škole dařit.

Učitelé, kteří na lukavické škole působili po roce 1982: Hana Wojtylová, školáciMgr. Ivana Hubálková, Marie Lesáková, Milada Pokorná, Jindra Lipenská, Pavla Andrlová, Olga Šťovíčková, Mgr. Blanka Goňová, Jarmila Faltusová, Květa Dolečková, Mgr. Jana Bednářová (Mrklovská), Helena Novotná, Šárka Vychytilová (Šlesingrová), Hana Šípková, Marie Havlenová, Lada Podzimková, Vladimíra Šulcová, Mgr. Jitka Němcová, Mgr. Monika Kubíčková, Lucie Nunová, Petra Motlová, Eva Uhlířová.
Ve školní družině pracovaly: Eva Rudolfová, Pavla Bárnetová, Olga Mastíková, Jana Falladová, Helena Novotná, Marie Pražáková a Eva Uhlířová.
Ostatní  zaměstnanci školy: Eliška Dostálová, Antonín Dostál, Danuše a Monika Sklenářovy, Danuše Zajíčková, Marcela Adamcová.

 

MATEŘSKÁ ŠKOLA

V budově zdejší školy byla mateřská škola již před rokem 1965. Stísněné poměry a rostoucí zájem o toto zařízení si vynutil v roce 1979 přístavbu nové budovy. Byla zrekonstruována kuchyň a jídelna. Ve svou odděleních navštěvovalo mateřskou školu 25 - 35 dětí od rána do odpoledne. Škola byla dobře vybavena nábytkem i hračkami nejen z prostředků Místního národního výboru, ale i Jednotného zemědělského družstva - o některá vylepšení se zasloužili rodiče dětí.

Před dvanácti lety byla zavedena změna ve věkovém seskupení dětí na odděleních (tzv. heterogenní seskupení).

Děti jsou zařazovány do oddělení od 2 do 7 let tak, že mohu spolu pobývat sourozenci, kamarádi i sousedé. Takové prostředí je přirozené, podobá se velké rodině. Mladší mnohé odkoukají a chtějí se vyrovnat starším. Starší děti se zase učí toleranci a ohleduplnosti.

Po společenských změnách v roce 1989 se poněkud změnil styl života obyvatelstva a snížila se zaměstnanost rodičů a prarodičů. Většina dětí využívá mateřskou školu až kolem 4. roku a převážně jen v dopoledních hodinách. Chceme být pomocníkem zejména mladým rodinám. Zástupkyní školkaředitelky pro mateřskou školu je Veronika Středová.

Co všechno děti v mateřské škole dělají?

Učí se samostatnosti, kreslí, malují, poslouchají a hrají pohádky, zpívají a tančí, sportují, také něco kutí a vyrábějí, ale především se připravují na vstup do 1. třídy. Nacvičují i vystoupení na besídky a podobné akce. Ze všeho nejraději si však hrají. Rodiče i s dětmi se mohou přijít přesvědčit. Důležité  pro naše děti je co nejhezčí prožití prvního úseku života - dětství, neboť z krásně prožitého dětství se dá vyžít i půl spokojeného života - tvrdí psycholog.

Učitelky mateřské školky po roce 1982:

Alena Horníčková, Bronislava Macháčková, Marie Dostálová, Dana Sršňová (Bartošová), Jana Horáčková, Lenka Dušková, Miloslava Nováková, Jaroslava Poláčková, Jiřina Benešová, Eva Kaplanová, Alena Dušková, Jiřina Filipová, Šárka Plívová, Jarmila Chromcová, Zdeňka Kapitolová, Eva Saidlerová, Milena Felgrová, Hana Lhotská, Denisa Malečková, Jana Valachová, Barbora Bárnetová.

Kuchařky i pro základní školu a další zaměstnanci:

Jiřina Lipenská, Anna Hubálková, Anna Bednářová, Marie Houšťavová, Marta Špárlinková, Eva Martínková, Jindřiška Hucková, Hana Filipová, Marta Bednářová, Marie Hrdinová, Anežka Holečková, Danuše a Monika Sklenářovy, Ludmila Hoffmannová, Miroslava Bednářová, Pavlína Hubálková.

Informační SMS

image.png

12. 12. Simona

Zítra: Lucie

 

Jak se Vám líbí videoprezentace naší obce?
a) Moc pěkné
  
 1124
b) Ujde to
  
 755
c) Hrůza
  
 652
d) Natočil(a) bych lepší
  
 727
Doporučil/a byste svým přátelům a známým odjinud, aby se přistěhovali do Lukavice?
a) určitě ano
  
 278
b) spíše ano
  
 107
c) nevím
  
 97
d) spíše ne
  
 115
e) určitě n
  
 166

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25 26
Oznámení o přerušení dodávky elektřiny 26.11.2019
27 28 29 30
Předvánoční setkání seniorů
1
2 3 4 5
Mikulášská nadílka
6 7 8
9 10 11
Rozsvícení vánočního stromu
Vánoční výstava
12 13
Adventní zájezd do Bratislavy
14 15
Desatero cestování na krajské železnici od 15.12.2019
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Vánoční turnaj ve stolním tenise
30 31 1 2 3 4 5

Návštěvnost stránek

590056