Úvod > Obec > Aktuality > Desatero cestování na krajské železnici od 15.12.2019

15.12.2019

Desatero cestovaní na krajské železnici od 15. prosince 2019

Důležité otázky a odpovědi

• Kdo bude zajišťovat železniční dopravu v kraji?
    • České dráhy – všechny tratě v Pardubickém kraji s výjimkou tratí 024 (Ústí nad Orlicí – Letohrad – Králíky – Mlýnický Dvůr) a 025 (Dolní Lipka - Hanušovice)
    • LeoExpress – tratě 010 (vlaky Praha – Lichkov – Wroclaw), 024 (Ústí nad Orlicí – Letohrad – Králíky – Mlýnický Dvůr) a 025 (Dolní Lipka - Hanušovice).

• Co se změní pro cestující?
    • Na tratích provozovaných Českými drahami nedochází k žádným změnám v rámci cestování. Přestupy mezi jednotlivými spoji jsou možné v rámci Českých drah na jednu jízdenku. Nadále platí tarif dopravce, IN karty, síťové jízdenky atd.
    • V rámci spojů provozovaných dopravcem Leo Express je uznáván tarif IREDO, karty IREDO, a jízdné Leo Expressu.

• Co mám dělat, pokud budu přestupovat mezi dopravci?
    • Držitelé karet IREDO přestupují mezi spoji bez jakékoliv změny.
    • V případě přestupu mezi vlaky obou dopravců bez karty IREDO bude nutné si pořídit dvě jízdenky. Jestliže se cestující ve vlaku prokáže jízdenkou z předchozího spoje, je poté cestující odbaven v návazném vlaku bez jakékoliv přirážky.

• Jak mám řešit konkrétní spojení, když…?
  • Přestup z vlaku Českých drah na Leo Express a naopak v Pardubickém a Královéhradeckém kraji (IDS IREDO):
    • S kartou IREDO je možné bezplatně na jednu jízdenku přestupovat mezi vlaky obou dopravců na území Pardubického, Královéhradeckého kraje a dalších vybraných úseků.

Vzorový příklad: Cestující jedoucí z Pardubic do Lichkova si zakoupí v Pardubicích přestupní jízdenku IREDO až do Lichkova. Tuto jízdenku bude mít cestující uloženou na kartě IREDO, kterou předloží při kontrole, jak ve vlaku Českých drah, kterým cestující pojede z Pardubic do Ústí nad Orlicí, tak ve vlaku Leo Expressu z Ústí nad Orlicí do Lichkova.

• Bez karty IREDO nebude možné cestovat mezi vlaky obou dopravců na jednu jízdenku. Cestující si musí zakoupit jízdenku zvlášť u každého dopravce, a to elektronicky nebo na pokladně nebo přímo ve vlaku. V případě předložení jízdenky v návazném vlaku druhého dopravce bude další jízdenka vydána bez přirážky k jízdnému.

Vzorový příklad: Cestující jedoucí z Pardubic do Lichkova si zakoupí v Pardubicích jízdenku Českých drah (tarif IREDO) pouze do Ústí nad Orlicí. Zde přestoupí na navazující vlak Leo Expressu, kde si zakoupí jízdenku do Lichkova. V případě předložení jízdenky z předchozí cesty z Pardubic vlakem Českých drah, bude cestující na své cestě do Lichkova odbaven ve vlaku Leo Expressu bez přirážky k jízdnému.

• Přestup z vlaku Leo Expressu na České dráhy a naopak mimo Pardubický a Královéhradecký kraj (IDS IREDO):
    • Pro cestování mezi vlaky Leo Expressu a Českých drah nebude možné cestovat na jednu jízdenku. Cestující si musí zakoupit jízdenku zvlášť u každého dopravce. V případě předložení jízdenky v návazném vlaku druhého dopravce bude další jízdenka vydána bez přirážky k jízdnému. Cestující samozřejmě může koupit jízdenku také na pokladně Českých drah či elektronicky.

Vzorový příklad: Cestující jede z Letohradu do Prahy. V pokladně dopravce Leo Express si zakoupí jízdenku v tarifu Leo Expressu do Ústí nad Orlicí, kde přestoupí na vlak dopravce České dráhy do Prahy. Ve vlaku Českých drah si zakoupí jízdenku v tarifu Českých drah do Prahy. V případě předložení jízdenky Leo Expressu z předchozí cesty z Letohradu, bude cestující na své cestě do Prahy odbaven ve vlaku Českých drah bez přirážky k jízdnému.

(Při jízdě po území Pardubického, případně Královéhradeckého, kraje lze využít spojení v rámci IDS IREDO – viz výše)

• Kolik stojí karta IREDO?
    • Od 1. 12. do 31. 1. je karta IREDO k dostání za akční cenu 30 korun.
    • Akce platí pouze pro karty pořízené na území Pardubického kraje.

• Je pro mne karta výhodná?
    • Bezkontaktní čipová karta IREDO umožňuje zakoupení časové jízdenky, jednorázové přestupní jízdenky nebo platbu elektronickou peněženkou, která je součástí karty IREDO.
    • Karta je vhodná především pro pravidelné cestující, kteří využívají jak spoje pouze jednoho dopravce, tak cestující, kteří přestupují mezi dopravci nebo využívají k dopravě také autobusovou dopravu.

• Kde mohu kartu pořídit?
    • Kromě stávajících kontaktních míst pro Vás nově od 15. prosince 2019 zřizujeme tři nová kontaktní místa a to v Hlinsku, Chocni a Letohradu.
    • Kompletní seznam kontaktních míst a informace o kartě IREDO najdete na stránkách společnosti OREDO iredo.cz

• Kdy ji mohu využít?
    • V osobních, spěšných vlacích a autobusech na území Pardubického kraje.
    • Dále karta platí v rychlících (mimo R 640 a R641) a také ve vybraných vlacích vyšší kvality (IC, EC, rj). Seznam dálkových vlaků zařazených do IDS IREDO naleznete na stránkách oredo.cz
    • Od 15. prosince 2019 je rozšířena platnost na následující úseky:
      • 019 v úseku Tatenice – Zábřeh na Moravě
      • 025 v úseku Červený Potok – Hanušovice
      • 236 v úseku Ronov nad Doubravou – Žleby
      • 238 v úseku Vitanov – Ždírec nad Doubravou
    • Kde se dozvím více o systému IDS IREDO a kartě IREDO?
      • Více o tarifu IDS IREDO, možnostech využití karty IREDO. nebo aplikaci IDS IREDO (pro iOS i Android a také na http://iredo.online) naleznete na webových stránkách www.iredo.info nebo na Call centru IDS IREDO 491 580 333.

28. 10. Samostatný stát

Zítra: Silvie

uzavření sokolovny
Zrušení odstávky elektřiny 29.9.2020