Úvod > Spolky > T.J. Sokol > Historie Sokola

Historie T.J. Sokol Lukavice

Založení Tělocvičné jednoty Sokol Lukavice je datován dnem 27.6.1921, kdy byla ustanovena pobočka kyšperské T.J. v Lukavici.

Ustavující Valná hromada samostatné T.J. Sokol Lukavice se konala 19.6.1925 a starostou byl zvolen pan Adolf Hubálek.

Tomkova hospoda "Hostinec u Vondáčků"O rok později, ač měla T.J. dluhy za nákup tělocvičného nářadí, byla za 79 tisíc Kč zakoupena naproti škole budova Hostince U Vondráčků, č.p. 119.

Aby mohlo být přikročeno k přestavbě hostince na Sokolovnu, bylo potřeba značných finančních prostředků. Byly pořádány sbírky a někteří členové poskytovali bezúročné půjčky. Zajímavá byla sbírka dvacetipětihaléřů, která vynesla přes dva tisíce korun. Slavnostní otevření Sokolovny spojené s okrskovým cvičením proběhlo 24.7.1927.

Hlavní činností T.J. bylo cvičení na nářadí a nácviky prostných mládeže i dospělých na různá vystoupení a všesokolské slety. Dluhy byly spláceny zejména z výnosů tanečních zábav, divadel i pomocí příspěvků a dotací.

Po nucené válečné přestávce, kdy byla činnost jednoty zakázána, byly uspořádány za Sokolovnou dožínky a veřejná cvičení. Děvčata v národních krojích, pod vedením dlouholeté sokolské náčelnice Boženy Martínkové, zatančila Českou besedu a muži dokázali, že nezapomněli veletoče na hrazdě.

I když v dalších obdobích "po sjednocení tělovýchovy" došlo k určitému útlumu v činnosti jednoty, byla Sokolovna využívána nejen na divadelní představení, estrády, promítání filmů, ale i na plesy, schůze a další akce obecních spolků a organizací.

Léta sedmdesátá a osmdesátá jsou spjata s modernizací Sokolovny. Bylo vybudováno hokejové hřiště včetně osvětlení, sociální zařízení, ústřední topení, sklad pod jevištěm byl přestavěn na výčep a z přilehlého sklepa byla vybudována vinárna. To stálo mnoho úsilí a tisíce brigádnických hodin.

Se Sokolovnou v Lukavici je spjato jméno Karel Dlabka, který byl dlouholetým hospodářem, správcem a členem Výboru T.J.

Družstvo žen odbíjené 1969Na sportovním poli v sedmdesátých letech Sokol Lukavice reprezentovaly zejména ženy v oddílu odbíjené, které vyhrály v roce 1971 okresní přebor a v celostátním přeboru vesnických jednot skončily na pátém místě. Zúčastnily se i známého turnaje v Dřevěnicích.

Hokej se v Lukavici hrál od šedesátých let. Hřiště bylo několikrát modernizováno a vyvrcholením úsilí bylo založení oddílu ledního hokeje, který se od roku 1976 po dvacet let pravidelně účastnil okresních soutěží. K největším úspěchům patří třetí místo v okresním přeboru a druhé místo v poháru SČSP.

Oddíl ledního hokejeNikdo z nás sportovců nezapomene na poslední hokejový zápas dlouholetého hráče a starosty jednoty pana Josefa Hubálka, který se velkou měrou zasloužil o hokej v Lukavici.

Od roku 1965 do devadesátých let byl náčelníkem T.J. pan Antonín Dostál, který zároveň vedl cvičení žactva. Pod jeho vedením byla v roce 1985 nacvičena skladba mladších žáků, se kterou se žáci dostali až na Strahov.

Před 25ti lety zahájil svoji činnost oddíl stolního tenisu, který pod vedením Jiřího Kose st. Oddíl stolního tenisu 2002vychoval okresní přeborníky v žákovských a dorosteneckých kategoriích. Družstvo mužů A se v roce 2020 dostalo do krajské soutěže, družstvo mužů B je na předním místě okresního přeboru.

V Sokolovně samozřejmě probíhali a probíhají pravidelná cvičení žen, cvičení dětí, zdravotní cvičení a míčové sporty.

Především z prostředků obecního rozpočtu byl za Sokolovnou v roce 2001 vybudován všesportovní areál, včetně tenisového kurtu s umělým trávníkem, který byl v roce 2019 obnoven.Sportovní areál

V roce 2010 došlo k masivní modernizaci budovy Sokolovny. Viz. fotogalerie.sportovní areál 2011

Ke sportovnímu vyžití občanů Lukavice je také v roce 2012 vybudování venkovního Fitness parku za Sokolovnou. Je zde umístěno šest posilovacích strojů.

Fitness park 2012

V listopadu 2015 jsme za pomocí dotace z MŠMT zakoupili nové mantinely okolo "hokejového hřiště". Zima 2016/2017 prověřila plně jejich funkčnost. Bruslilo se po celou zimu.

Od roku 2017 postupně dochází k obnově dětského hřiště, a to díky Obecnímu úřadu.

Rok 2021 přinesl další novinku do našeho sportovního areálu - workoutové hřiště.

T.J. Sokol Lukavice pravidelně pořádá sportovní a kulturní akce - Dětský maškarní karneval, Pálení čarodějnic a stavění Máje, Dětskou sportovní akademii, Vinobraní, Turnaj amatérů ve stolním tenise, Mikuláše, tenisový a fotbalový turnaj. Účastníme se akcí ostatních spolků a Obecního úřadu.