Vyhledat v textu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26
Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti v Pardubickém kraji II
Lukavský občasník 1/2024
27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8
Pozvánka na Valnou hromadu T.J. Sokol Lukavice
9
Dětský maškarní karneval
10
11 12 13 14 15
Prodej nosných kuřic
16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Spolky > Český zahrádkářský svaz > Historie ČZS

Český zahrádkářský svaz - historie

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Lukavici byla založena v roce 1956 s cílem zlepšit stav přírodních zahrad, na nichž byly ještě patrny následky zim z roku 1929 a 1942, a zvýšit produkci ovoce a zeleniny. Zahrádkáři zajišťovali nejen ovocné stromky a keře, ale i tehdy těžko dostupná umělá hnojiva a chemické prostředky na ochranu rostlin, v posledních desetiletích též sadbové brambory a další materiály. Byly půjčovány stříkačky na postřiky.

V roce 1958 bylo započato s moštováním ovoce. Členové zdejší organizace pečovali o úpravu veřejných prostranství, provedli výsadbu dřevin a aleje u nového hřbitova. Nespočet hodin obětavé práce členů bylo vynaloženo na stavební i technologické úpravy moštárny.

Lukavičtí občané měli možnost na besedách a přednáškách pořádaných většinou v hostinci "U Malečků" a organizací pořádaných výletech a exkurzích vyslechnout přední odborníky nejen z oblasti ovocnářství, zelinářství, vinařství, pěstování léčivých rostlin, ale i květinářství i vysazování okrasných dřevin. Nechyběla návštěva významných kulturních památek a dalších zajímavých cílů, například vodního komplexu Gabčíkovo na Slovensku a atomové elektrárny Dukovany, vodní hrad Franzensburg, polské Wambeřice a Wojslawice a další.

Na odborném růstu členů i skutečnosti, že v Lukavici byla řada stromů přeroubována na kvalitní odrůdy, měl hlavně zásluhu první předseda lukavické organizace, okresní instruktor, přítel František Kolomý. Druhým, rovněž zakládajícím členem, který též nezištně do konce svého života obstarával zejména organizačně-technické záležitosti zahrádkářů a uspořádal četné zájezdy, byl Karel Hübner (1921 - 1999). Po jeho odchodu převzal předsedování p.František Dudek (viz.foto), který organizaci vede dosud. Přes vysoký věk členů má členská základna stále přes 60 členů.

Moštování ovoceZahrádkáři zajišťují provoz v místní moštárně, kde bylo celkem zmoštováno více než 100 vagónů (vagón = 100 q) ovoce nejen pro lukavické občany. V roce 2000, kdy příroda na konci tisíciletí snad chtěla ukázat, co dovede, a Lukavice byla z jara v mohutné záplavě květů ovocných stromů, bylo na podzim vymoštováno rekordních 35 tisíc litrů moštu. Škoda, že spoustu dalších jablek se nepodařilo zužitkovat.

Jen starší pamětníci mohou posoudit rozdíl mezi ovocem, které v našich podmínkách dozrávalo před 45 lety, a šlechtěnými druhy pěstovanými dnes. Veliké změny nastaly v sortimentu hnojiv a přípravků proti chorobám a škůdcům. Je propagován i způsob pěstování "bez chemie". Květinové výzdoby oken a úpravy okolí domů i kvalitní ovoce na stromech svědčí o tom, že je v obci řada zkušených pěstitelů i květin.

V posledním desetiletí i vzhledem ke značné nabídce ovoce a zeleniny z dovozu dochází ke snižování objemu těchto plodin pěstovaných doma. Plochy kolem domů jsou mnohde upraveny ošetřovaným trávníkem i okrasnými dřevinami v kůrové drti. Ke zvelebování přispívá i pravidelná soutěž, kterou zahrádkáři na jaře vyhlašují společně s obecním úřadem. Pravidelně se soutěží o pěkné zákoutí, pergolu, apod., nebo různé výpěstky a vypěstované rarity. Vyhodnocení probíhá na každoročně pořádaném Zahrádkářském dnu v září. Stále pro naše zahrádkáře platí, že vlastnoručně vypěstované jablíčko nebo hruška je nad kilo koupených pomerančů.