Pozvánka na workshop - Zdraví v akci-tipy a doporučení v péči o dětské zuby - Žamberk
Participativní rozpočet 2024
Výlukový jízdní řád 3.6.-8.6.2024
Odstávka elektřiny 5. 6. 2024
Odstávka elektřiny 6.6.2024
Zájezd na Křivoklát a Zbiroh
Dětský den
BURZA MÍSTNÍCH FARMÁŘŮ
Informace o změnách jízdních řádů od 9. června
Prodej jahod 10.6.2024
Volby do Evropského parlamentu 2024 - výsledky Lukavice
Nabídka kontroly komínů
XVII. VŠESOKOLSKÝ SLET 2024
Aktuální info k dopravní situaci 27.květen
Výběrové řízení MěÚ Králíky: referent/ka dotačního managementu, cestovního ruchu

Úvod > Obec > Aktuality > Informace Ústředního krizového štábu

Informace Ústředního krizového štábu

1.3.2022

Zveřejňujeme informace Ústředního krizového štábu Ministerstva vnitra týkající se pobytu a příchodu občanů z Ukrajiny.

Informace Ústředního krizového štábu

V souvislosti s válkou na Ukrajině MV pro začátek připravilo řadu opatření. Ta se týkají jak pomoci Ukrajincům, kteří na našem území již pobývají, tak i nově příchozích. Momentálně jsme v situaci, kdy s ohledem na situaci jsme se velmi rychle dostali ze zeleného do oranžového stupně.

Ukrajinci, kteří u nás žijí dlouhodobě, si v případě konce platnosti povolení mohou standardně požádat o jeho prodloužení. V případě těch, kteří zde pracují na krátká víza, není prodloužení možné, nedovoluje to evropská legislativa. Zejména pro tyto případy jsme přichystali možnost žádosti o zvláštní titul, tzv. speciální dlouhodobé vízum. O toho vízum je možné požádat na regionálních pracovištích OAMP před skončením platnosti stávajícího víza. Udělujeme ho na počkání. Poté již stačí domluvit se se zaměstnavatelem a požádat na Úřadu práce o povolení k zaměstnání. Informace pro tyto případy jsou v zeleném přiloženém letáku (je možné v krajích distribuovat), další informace jsou zde: https://www.mvcr.cz/ukrajina. V pátek proběhly první speciální úřední, v mnoha krajích i dnes – bez větších problémů. Informace jsou zároveň komunikovány s NNO, které poskytují poradenství na pracovištích OAMP a Centry na podporu integrace cizinců.

Nově příchozí Ukrajinci mohou do ČR vstoupit v rámci bezvízového styku, nepotřebují tedy po dobu 3 měsíců k pobytu žádné vízum. Nicméně předpokládáme, že se budou chtít zapojit do běžného života a začít pracovat, i oni tedy mohou požádat o speciální dlouhodobé vízum. Mnoho z těch, co nově přijíždí, má v ČR nějaké zázemí – rodinu, kamarády, takže část z nich nebudou potřebovat žádnou asistenci. Tito cizinci musí splnit svou registrační povinnost na Policii.

Pro ty, co toto zázemí nemají (nemají prostředky pro zajištění ubytování, nemají na území rodinu nebo známé), je připravena pomoc v rámci v pátek schváleného Programu Ukrajina. Takové osoby budou nasměrovány do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty (Vyšní Lhoty 234), kde proběhne jejich registrace (včetně vyřízení speciálního dlouhodobého víza) a dále budou rozvezeni do dalších ubytovacích zařízení. Kapacita Programu na první záchyt bude 5000 míst.

Pokud máte v regionu informaci, že již někdo došlo k hromadnému ubytování (například silami kraje, neziskových organizací), není nutné, aby všichni nově příchozí cestovali do Vyšních Lhot. Žádosti o speciální dlouhodobá víza je možné vyřídit na našich regionálních pracovištích.  Tam je možné objednat se hromadně, a to přes email: ukrajinakraje@mvcr.cz  V návaznosti na tuto žádost kontaktujeme příslušné pracovníky, kteří se domluví na podrobnostech. Informace pro nově příchozí jsou v oranžovém přiloženém letáku, který je možné distribuovat.

Veškeré informace se snažíme ihned vkládat na web: https://www.mvcr.cz/ukrajina

Pro ukrajinské občany byla zřízena telefonická linka, která funguje nyní 7/24: +420 974 801 802 a email: ukrajina@mvcr.cz. Infolinka momentálně stíhá vyřizovat počet volajících.

Informace UA - oranžový stupeň (CZ).pdf                                      Informace UA - oranžový stupeň (UA).pdf

Informace UA - oranžový stupeň (CZ).jpg                                                 Informace UA - oranžový stupeň (UA).jpg

Informace UA - zelený stupeň (CZ).pdf                                           Informace UA - zelený stupeň (UA).pdf

Informace UA - zelený stupeň (CZ).jpg                                                Informace UA - zelený stupeň (UA).jpg